Anadiasa obsoleta obsoleta (Klug, 1830)

Permalink

FAMILY Lasiocampidae
SUBFAMILY Lasiocampinae
GENUS Anadiasa
SPECIES obsoleta
SUBSPECIES obsoleta
AUTHOR(Klug, 1830)
ORIGINAL COMBINATIONGastropacha obsoleta
TYPE LOCALITY[Sudan], Nubia, Upper Egypt.
GEOGRAPHICAL COORDINATES /
TYPE SPECIMEN(S) Holotype ♂, ZMHB; Paratype ♀, ZMHB.
STATUS Subspecies
PUBLICATION Klug J. C. F. 1829–1845. Symbolae physicae seu icones et descriptiones insectorum quae ex itinere per Africa borealem et Asiam occidentalem Friederici Guilelmi Hemprich et Christiani, Godofredi Ehrenberg medicine et chirurgiae doctorum studio novae aut illustratae redierunt. - — .
PAGINATION [80]; pl. 20, fig. 8

Species pictures

Synonyms

NAME AUTHOR STATUS
bisrati Rougeot, 1984 Synonym of subspecies
fortificata (Klug, 1830) Synonym of subspecies
griseata (Warren & Rothschild, 1905) Synonym of subspecies
incerta (Krüger, 1939) Synonym of subspecies
undata (Klug, 1830) Synonym of subspecies

Species Distribution

COUNTRY PROVINCE/STATE PUBLICATION PAGE
Ethiopia   Rougeot P.-C. 1984. Missions entomologiques en Ethiopie 1976–1982. Fascicule II. - Mémoires du Muséum national d'Histoire naturelle (A)128:1–93, pls 1–18. 56 (as bisrati)
Sudan   Klug J. C. F. 1829–1845. Symbolae physicae seu icones et descriptiones insectorum quae ex itinere per Africa borealem et Asiam occidentalem Friederici Guilelmi Hemprich et Christiani, Godofredi Ehrenberg medicine et chirurgiae doctorum studio novae aut illustratae redierunt. - — . [80]
Yemen   Wiltshire E. P. 1990. An illustrated, annotated catalogue of the Macro-Heterocera of Saudi Arabia. – In: Büttiker, W. & Krupp, F. (Eds.). Fauna of Saudi Arabia. - Fauna of Saudi Arabia 11:91–250. 106

Notes:  Palaearctic: Egypt.

Host Plants

FAMILY SPECIES COUNTRY PUBLICATIONPAGE
Fabaceae Acacia sp.   Back H.-E. 1981. Beitrag zur Faunistik und Zoogeographie der Lepidopteren in der östlichen Sahara. - Nota lepidopterologica 4(4):111–124. 116
Fabaceae Acacia nilotica Egypt Klug J. C. F. 1829–1845. Symbolae physicae seu icones et descriptiones insectorum quae ex itinere per Africa borealem et Asiam occidentalem Friederici Guilelmi Hemprich et Christiani, Godofredi Ehrenberg medicine et chirurgiae doctorum studio novae aut illustratae redierunt. - — . [80]