Azygophleps liturata (Aurivillius, 1879)

Permalink

FAMILY Cossidae
SUBFAMILY Zeuzerinae
GENUS Azygophleps
SPECIES liturata
AUTHOR(Aurivillius, 1879)
ORIGINAL COMBINATIONZeuzera liturata n. sp.
TYPE LOCALITY[Namibia], Damara, i–ii, leg. G. De Vylder.
GEOGRAPHICAL COORDINATES /
TYPE SPECIMEN(S) Syntypes (♂ and ♀), SNHM.
STATUS Species
PUBLICATION Aurivillius C. 1879. Lepidoptera Damarensia. Förteckning på fjärilar insamlade i Damaralandet af G. de Vylder åren 1873 och 1874 jemte beskrifning öfver förut okända arter. - Öfversigt af Kongliga Vetenskaps-Akademiens Förhandlingar 36(7):39–69.
PAGINATION 48–49

Species pictures

Synonyms

NAME AUTHOR STATUS
aurivillii (Kirby, 1892) Synonym of species

Species Distribution

COUNTRY PROVINCE/STATE PUBLICATION PAGE
Botswana   Borth R., Ivinskis P., Saldaitis A. & Yakovlev R. V. 2011. Cossidae of the Socotra Archipelago (Yemen). - ZooKeys 122:45–69. 65
Namibia   Aurivillius C. 1879. Lepidoptera Damarensia. Förteckning på fjärilar insamlade i Damaralandet af G. de Vylder åren 1873 och 1874 jemte beskrifning öfver förut okända arter. - Öfversigt af Kongliga Vetenskaps-Akademiens Förhandlingar 36(7):39–69. 48
South Africa   Borth R., Ivinskis P., Saldaitis A. & Yakovlev R. V. 2011. Cossidae of the Socotra Archipelago (Yemen). - ZooKeys 122:45–69. 65
South Africa Northern Cape Mey W. 2016. A taxonomic and faunistic study of the Cossidae of southwestern Africa (Lepidoptera: Cossoidea). - Annals of the Ditsong National Museum of Natural History 6:146–198. 171

Host Plants

Unknown